10 november 2025 – De Europese sociaaldemocraten organiseerden op 7-8 november een “topbijeenkomst van progressieven” in de Oekraïense hoofdstad Kiev. Een resem sociaaldemocratische sprekers uit het Europees en nationale parlementen, een aantal leden van het Oekraïens parlement (de Rada) en ook enkele vertegenwoordigers van Oekraïense vakbonden en ngo’s. Op zich zijn ondersteunende activiteiten en contacten toe te juichen met een samenleving die zwaar geteisterd wordt door een langdurige oorlog. Hoeveel honderdduizenden mensen daarbij al zijn omgekomen of verminkt voor de rest van hun leven is onbekend, een staatsgeheim dat in stand wordt gehouden om de oorlogsmoeheid van de bevolking en de toenemende desertie zoveel mogelijk in te dijken.
Maar welke boodschap brachten de West-Europese “progressieven” aan de Oekraïners? Doorgaan, jongens, vechten tot de overwinning, wij staan achter jullie! De Belgische Kathleen van Brempt (Vooruit), ondervoorzitter van de sociaaldemocratische fractie in het Europees parlement, zegt het onomwonden: “We zullen blijven pleiten voor effectievere steun aan Oekraïne, dat zich moedig verdedigt tegen de agressieoorlog van Rusland en daarmee ook Europa verdedigt, totdat er een rechtvaardige en duurzame vrede is bereikt. Whatever it takes! “. We laten in het midden of Van Brempt er zich van bewust is dat whatever it takes niet alleen nog voor vele miljarden wapenleveringen betekent, maar ook nog tienduizenden bijkomende dode en verminkte Oekraïners.
Wat die ‘effectievere steun’ betekent legde de Nederlandse sociaaldemocraat Thijs Reuten, eveneens spreker in Kiev, al een jaar geleden uit: beperkingen op het gebruik van de wapens die we aan Oekraïne leveren moeten opgeheven worden. Met andere woorden: het land moet zich niet alleen kunnen verdedigen, maar de oorlog ook doen escaleren door aanvallen binnen Rusland. Oorlog tot de overwinning, dat is volgens onze sociaaldemocraten de voorwaarde voor een “rechtvaardige en duurzame vrede”. Als dit de geestesgesteldheid is bij deze zelfverklaarde progressieven is het niet te verbazen dat er in hun boodschap in Kiev nergens sprake is van meer diplomatieke initiatieven.
Als behang op deze ‘top van de progressieven’ werden ook een aantal sociale thema’s opgehangen, zoals het revitaliseren van de Oekraïense vakbonden, hervormingen gericht op gelijkheid en inclusie, democratie, transparantie, pluralisme enzovoort. Maar dat zal dan wel voor na de overwinning op Rusland zijn…

Wacht maar tot dat er met de klak wordt rond gegaan in de EU lidstaten om met miljarden € Oekraïne te steunen en dat ten koste van onze pensioenen, en de sociale zekerheid. Als die steun wordt geweigerd zal Oekraïense bevolking vlug de betekenis van de Romeinse Januskop begrijpen !
De realiteit is dat iedere oppositie (12 partijen) in Oekraïne verboden is als zijnde ‘werken voor de vijand’. Dat mensen van de straat geplukt worden om naar het front gestuurd te worden waar ze nog geen dag overleven.
Dat de corruptie hoogtij viert. In Oekraïne wordt smalend gesproken van het ‘Mallorca-front’ van feestvierende rijken, terwijl hun landgenoten, overwegend Russisch-taligen, sterven aan het front met in hun rug fascistische regimenten die hun beletten te vluchten of zich terug te trekken. Toch lopen de deserties in de honderdduizenden en vluchten jongeren het land uit.
De paradox is dat doorvechten tot het einde ook het einde van Oekraïne als staat zal betekenen die onze sociaal-democraten zo graag verdedigen!
Bovendien betekent de onherroepelijke nederlaag van Oekraïne ook het einde van de EU en zijn elite. Nazi-prinses Von der Leyen als eerste! Kortom bereidt u voor op (on)aangename verrassingen!
Tot slot, bedenk wat Oekraïne en Gaza gemeen hebben: de wapens en verkenningen (starlink) komen uit het westen!